Sobotní závod na Saxbu byl můj závod s pořadovým číslem 1000.
Má statistika říká, že jsem během těchto 1 000 závodů uběhl 6 873 km, zdolal téměř 186 km převýšení a našel 17 987 kontrol. Zabralo mi to 959 hodin, 52 minut a 23 sekund. Jinak řečeno 40 dnů. Můj průměrný závod byl tedy dlouhý 6,88 km, měl převýšení 186 metrů a 18 kontrol.
Nejčastěji jsem běžel na mapě v měřítku 1 : 10 000 – 479×. Na patnáctce to bylo 169× (naposledy v červnu 2014). Na sprintové 1 : 4 000 to bylo 117×.
Drtivou většinu závodů jsem odběhl v ČR – 802. Na Slovensko připadá 89 a na Německo 71 závodů.
Průměrně tedy odběhnu 27 závodů za rok. Nejvíce 46 to bylo v roce 2019, naopak nejméně v roce 2009, pouze 8.
Nejdéle jsem v lese pobyl 11. dubna 1992. Na zdárné absolvování dlouhé trati (vzduchem 16,1 km, v reálu 21 km) jsem potřeboval 210 minut a 8 sekund – mapa Drienok 1 (Slovensko), měřítko 1 : 15 000. Nutno poznamenat, že tenkrát to byla opravdu „dlouhá“, což znamenalo více než „klasická“. Tedy ne „dlouhá“ v dnešní terminologii.
Na klasické trati to bylo hned při úplně prvním startu. Byla to klasická akce Jelení paroh konaná u Zvolena. Mapa byla Čertica, 1 : 15 000. Teoretická délka 11,7 km, naběháno 12,8 km, převýšení 460 m, 16 kontrol. Pro ztížení závodu byly z mapy vystříhány nějaké kousky. Pro znalce prostoru to asi problém nebyl, pro mne to znamenalo čas 186:35.
Další maximální hodnoty v rámci jednoho závodu jsou: nejdelší uběhnutá vzdálenost 30 km (27. 6. 1998), největší převýšení 720 m (11. 4. 1992) a nejvíce kontrol 115 (22. 10. 2023).
Disknutý jsem byl 9 x. Čtyřikrát jsem neměl oraženou jednu kontrolu (např. na občerstvovačce). Jednou jsem si zapomněl běhací oblečení a šel se jen projít po pár kontrolách. Jen jednou to bylo díky nenalezení více kontrol – závrty na Silici. To jsem byl opravdu ztracený a byl jsem rád, že jsem se našel a trefil do cíle. Jednou jsem běžel špatnou kategorii. A dvakrát to bylo nezaviněně na štafetách.
První kontakt s OB jsem měl někdy v roce 1981 nebo 1982, díky náboru na ZŠ. Bohužel jsem u něj vydržel jen necelý rok. Vím určitě, že jsem v té době absolvoval několik tréninků a nejméně 2 místní závody. Na jakých mapách to bylo vím, ale neznám datum, ani o jaký závod se jednalo. Tyto závody do statistiky nepočítám. K OB jsem se vrátil roku 1989 na VŠ v Žilině. Po dostudování jsem začal běhat (a běhám dosud) za TJ Lokomotiva Teplice.
